Jak zpomalit stárnutí pleti a zbavit se vrásek

Všímáte si, že pokožka už není tak pružná a pevná jako dřív? Už po 25. roce života se zpomaluje obnova kožních buněk a klesá produkce kolagenu a elastinu. Pokožka je sušší a začínají se tvořit první vrásky. Dá se tento boj vlastně vyhrát?

Kolagen s elastinem jsou základní stavební prvky pojivových tkání a mohou za to, že je pleť pružná, pevná a působí mladistvě. Když se produkce těchto proteinů zpomalí, začínají se na pleti tvořit první vrásky, pleť přestává být tak elastická a pevná. Naštěstí to není nic, co by se nedalo vyřešit vhodnou kosmetikou, která pleť účinně hydratujete a tyto nezbytné bílkoviny doplní a zpomalí procesy stárnutí i o řadu let.

Rozdělení vrásek podle typu

Není vráska jako vráska. Zatímco za některé si můžeme sami, jiné jsou následkem přirozeného stárnutí těla. Jaké typy vrásek tedy existují?

 • Mimické vráskyzpůsobené opakovanými pohyby obličejových svalů (během řeči nebo když se smějete či mračíte),
 • elastické vráskyzpůsobené přílišným sluněním bez UV ochrany,
 • kompresní vrásky, které se tvoří při spaní, když si obličej příliš mačkáte na polštář,
 • gravitační vrásky, způsobené stárnutím pokožky, která není dost pružná a pevná, aby odolala gravitaci
 • atrofické vráskyvznikající následkem drastického hubnutí.

Lze vráskám předcházet a dá se zbavit těch vytvořených?

Vrásky dřív nebo později čekají na každého, je to naprosto přirozená součást stárnutí. To ale neznamená, že se jejich vznik nedá oddálit o nějaké ty roky. Správnou péčí o pleť a vhodnou životosprávou si mladistvý vzhled udržíte nesrovnatelně déle.

A zatočit můžete i s již vytvořenými vráskami, jen to chce zvolit vhodnou kosmetiku, která je pro zrající pleť určená a obsahuje látky, které podpoří pružnost, pevnost a také se postarají o hydrataci. A to vše dokážou přípravky s obsahem šnečího mucinu. Ten přirozeně obsahuje kolagen a elastin, dodávající pleti pružnost a pevnost, kyselinu hyaluronovou, která se svou schopností navázat na sebe vodu až o tisícinásobku své vlastní hmotnosti nemá v kosmetickém průmyslu konkurenci, a také alantoin, který pokožku výrazně regeneruje.

Jak pečovat o zrající pleť

Pravidelně pleť čistěte. Jakmile pleť nebudete čistit, je jedno, jaké další produkty na ni použijete. Když ji nezbavíte vrstvy mazu, odumřelé kůže a nečistot, neuvolníte účinným složkám kosmetiky cestu, aby mohly v pleti odvést svou práci. Určitě je dobré už pro čištění zvolit produkt, který proti vráskám bojuje, tonikum se šnečím mucinem pleť nejen zbaví nečistot, ale také se postará o vyživení, regeneraci a omlazení.

Nezapomínejte na denní péči. Aby byla pokožka pružná a pevná, mažte ji každé ráno a večer vícefunkčním krémem na obličej, který kromě hlemýždího mucinu obsahuje extrakt z aloe vera, bambucké máslo a jojobový olej. Krém vtírejte jemnými krouživými pohyby, dokud se nevstřebá. Rozhodně pleť nedřete, abyste si nenarušili pojivová vlákna v pokožce.

TIP: Několikrát do měsíce pleť odměňte výživnou maskou s omlazujícím a zklidňujícím efektem.

Věnujte pozornost očnímu okolí. Pleť pod očima nemá tukovou vrstvu a je výrazně tenčí než pokožka jinde na obličeji. Takže si zaslouží jemnější péči ve formě krému na oči, který zabojuje s vráskami i s tmavými kruhy a otoky pod očima.

Vrásky se nedělají jen na obličeji! Pokud nechcete svůj věk prozradit ani na rukách, věnujte jim zvýšenou péči. Ruce dostávají denně zabrat častým mytím, vystavením povětrnostním podmínkám i pracovním nasazením. A od toho tady je krém na ruce s obsahem mucinu, který je hydratuje a zrychlí hojení popraskané kůže. Rozdíl poznáte už po několika použitích.

Prevence proti tvorbě vrásek

Co dalšího se vyplatí (ne)dělat, aby se vám vrásky tvořily co možná nejméně?

 • Nikdy se nevystavujte slunci bez dostatečné SPF ochrany.
 • Nezapomínejte dostatečně pít a hydratovat se zevnitř.
 • Nekuřte a omezte pití alkoholu.
 • Dostatečně spěte – ideálně na zádech, případně strany střídejte.
 • Jezte vyváženě a nedržte drastické diety.
 • Noste sluneční brýle, případně dioptrické, abyste nemžourali.
Zpět do obchodu