Jak řešit jizvy po akné a dá se vůbec jich zbavit?

Akné dokáže potrápit v jakémkoli věku. A i když už od pupínků máte klid, stále se vám připomínají v podobě jizviček? Přečtěte si, jak si s nimi poradit.

Akné i jizvičky, které po něm zůstávají, dokážou potrápit nejen teenagery. Toto nejrozšířenější kožní onemocnění se objevuje v jakémkoli věku. Způsobuje ho ucpávání pórů nahromaděným mazem a odumřelými buňkami, které poté vede až k zánětů. Příčin je hned několik od hormonální nerovnováhy přes genetické predispozice až po nevhodný životní styl. Většinou se kůže sama zahojí bez viditelných stop, při závažnějších formách onemocnění ale vznikají jizvy, které se mohou podepsat na sebevědomí. Ne všech se jde zbavit, ale můžete je výrazně zjemnit a odstranit nežádoucí pigmentaci. A právě tomu se v článku budeme věnovat.

Pro vznikají jizvy po akné?

Jakmile se pupínek zanítí, zvýší se do postiženého místa průtok krve, aby se tam dostalo více obranných bílých krvinek. To způsobí zčervenání, které mnohdy přetrvá i po vymizení pupínku. Zánět také může vyprovokovat produkci melaninu, což má za následek hnědé skvrny na pleti. A v neposlední řadě se při silném zánětu pupínku stane, že dochází k odbourávání kolagenu a elastinu a tělo pak produkuje novou tkáň, aby poškození zacelila. Nová tkáň ale může být na první pohled viditelná i po zahojení.

Jak se jizva liší od okolní tkáně?

I když je rána zacelená, není vše jako předtím. V nové tkáni se totiž neobnoví mazové a potní žlázy, ani v ní nerostou chlupy, vousy a vlasy. Tato tkáň obsahuje méně elastických vláken a je na první pohled hrubší. A v neposlední řadě je méně zásobovaná krví a je narušena i její hydratace, takže se snadno vysuší.

Je možné jizvy po akné odstranit?

Vytvořené jizvičky úplně odstranit nelze. Dobrá zpráva je, že se dají výrazně zjemnit, aby byly méně viditelné. A to neplatí jen pro červené a hnědé skvrny, ale také pro jizvy po hlubokém zaníceném akné. Vždy ale s léčbou jizev počkejte, až se kůže zcela zahojí. To platí zejména pro zákroky, které musíte podstoupit u odborníků – jedná se o chemický peeling, mikrojehly, kryoterapii, laserovou terapii a podobně.

Jak minimalizovat jizvy po akné doma

S jizvičkami si ale můžete poradit i sami. Jako vysoce účinné se prokázaly masáže obličeje ve spojení s vhodným krémem. Masáž podpoří cirkulaci krve a zlepší pružnost zjizvené tkáně, krém se pak postará o vyživení a lepší hojení. Doporučujeme zvolit pleťový krém s obsahem šnečího mucinu, který má prokazatelné hojivé účinky. Mucin také obsahuje kolagen a elastin, které jsou základní stavební prvky pokožky, kyselinu hyaluronovou, která pokožku účinně hydratuje a také alantoin, který regeneruje kožní tkáně.

S nanášením přípravku nemusíte čekat, až se akné zahojí, naopak, látky obsažené v hlemýždím mucinu se postarají o zklidnění zánětu i následnou regeneraci.

Účinky šnečího mucinu v kostce:

  • regeneruje a obnovuje kožní tkáň,
  • dodává pokožce elastin a kolagen, které podporují její celkové zdraví,
  • hydratuje,
  • zmírňuje zánět a urychluje proces hojení,
  • sjednocuje barvu pokožky.

Prevence jako nejlepší bojovník

Nejlepší samozřejmě je, když jizvičkám nedáte šanci se objevit. Základem proto je pravidelné čištění pleti – ideálně ráno a večer. A to i když se přes den nenalíčíte, protože pleť stále produkuje maz a na obličeji se vám usazují nečistoty z okolí jako prach a bakterie. Při čištění nezapomínejte ani na tonikum, které pleť jemně dočistí. Pokud zvolíte tonikum s obsahem šnečího mucinu, můžete se kromě čisté pleti těšit i na pořádnou dávku regenerace a zjemnění.

Čím dalším předejdete vzniku akné i jizviček?

  • Vyhněte se sahání na obličej neumytýma rukama.
  • Nevymačkávejte vytvořené akné. Pokud se do toho pustíte, nezapomeňte místo dobře vydezinfikovat.
  • Jezte vyváženou stravu, omezte alkohol a ideálně se vyhněte kouření.
  • Nezapomínejte často prát povlečení, aby se v něm nedržely bakterie.
  • Chraňte svou pleť před slunečním zářením.
Zpět do obchodu